Sos ravigote

0
46

Sos ravigote

Trzy łyżki oliwy (oleju), jeden łyżka octu pięć% (lub soku z cytryny), jeden żółtko (ugotowane na twardo), sól, pieprz. Oliwę i ocet dokładnie ucierać z roztartym żółtkiem. Doprawić solą i pieprzem. Podawać do zimnych mięs, ryb oraz surowych warzyw. Stosunkowo duży udział octu w sosie sprawia, że jest on dość ostry. Ilość octu można ograniczyć lub zastąpić go sokiem z cytryny.

Sos remuladowy, majonez z dwie surowych żółtek, musztarda, jeden mała cebula (lub jeden ząbek czosnku). Przygotować majonez (przepis na s. 9dwie) z większą ilością musztardy. Dodać drobno posiekaną małą cebulkę lub ząbek czosnku. Przed podaniem dobrze jest całość ubijać przez kilka minut trzepaczką. Podawać do jaj na twardo, sałatek i surówek z warzyw, wędlin, mięsa i ryb.

Sos tatarski I, dwie żółtka (ugotowane na twardo), jeden łyżeczka przetartego przez sito szczypiorku, trzy/cztery-jeden szkl. oliwy (oleju), jeden łyżeczka octu pięć% (lub soku z cytryny), sól, pieprz

Roztarte żółtka i przetarty szczypiorek ubijać w misce trzepaczką rózgową, dodając stopniowo oliwę. Na koniec doprawić octem lub sokiem z cytryny, dodać do smaku sól i pieprz.