Sos czosnkowy

0
53

Sos czosnkowy

Trzy ząbki czosnku, jeden żółtko (surowe), jeden szkl. oliwy (oleju), sól, pieprz, sokz cytryny (lub ocet pięć%). Obrane i dobrze roztarte w moździerzu ząbki czosnku wymieszać z żółtkiem, po czym dolewać oliwę po kropli, a następnie cienkim strumyczkiem i szybko mieszać drewnianą łyżką, zawsze w tym samym kierunku. Oliwa powinna się stopniowo łączyć z czosnkiem i żółtkiem. Gdy sos ma konsystencję półpłynną, doprawić solą, pieprzem, sokiem z cytryny lub octem. Podawać do marsylskiej rybnej zupy bouillabaisse, jaj na twardo, pieczonego królika oraz do ryb z wody na zimno lub na gorąco.

Sos gribiche, dwie korniszony, jeden łyżeczka musztardy, jeden łyżka octu pięć%, po jeden łyżeczce posiekanego szczypiorku, trybuli i natki pietruszki, spora szczypta estragonu, sól, pieprz, jeden szkl. oliwy (oleju), dwie jaja (ugotowane na twardo)

Drobno posiekane korniszony, musztardę, ocet, zieleninę i zioła osolić, dodać pieprz, dolać oliwy i szybko dokładnie mieszać. Na koniec dodać roztarte żółtka. Białka drobno posiekać i dodać w ostatniej chwili, gdy sos jest już ukręcony. Podawać do zimnych ryb i mięs, wędlin oraz do tzw. kompozycji sałatowych. Nadaje się też do wypełniania połówek jaj na twardo po usunięciu z nich żółtka.