Pierwsze czytanki

0
63

Czytanie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie musi nabyć dziecko na poziomie pierwszej klasy szkoły podstawowej. Uczy się tego od pierwszych dni w szkole i na to przykładany jest największy nacisk. Sprawa cała polega na tym, żeby dziecko nabyło tej umiejętności zanim podejmie się nauki na bardziej zaawansowanych szczeblach, zanim będzie musiał pochłaniać coraz trudniejszą wiedzę.
Dlatego właśnie pierwsza klasa jest tak bardzo poświęcona czytaniu. Dziecko poznaje literki, uczy się je łączyć w sylaby i czytać. Jednocześnie uczy się słuchowo dzielenia wyrazów na sylaby, żeby łatwiej mu było uporać się z czytaniem. Jeżeli będzie umiał rozłożyć wyraz na sylaby, to potem składając z sylab będzie mu łatwiej skojarzyć o co chodzi i jaki wyraz ma złożyć.
Tak też wygląda dzisiejsza nauka czytania. Jest to nauka sylabizowania. Nawet w pierwszych tekstach dziecko ma słowa i zdania podzielone na sylaby. Ma to wymusić w pewnym sensie na dziecku taki właśnie sposób czytania tekstu. Ma skłonić do czytania sylabami i dzielenia słów na sylaby.