Normy iżż

0
64

Co to jest Instytut Żywności i Żywienia?

Instytut Żywności i Żywienia to instytut badawczy, która skupia się na badaniu wpływu żywności na zdrowie człowieka. Instytut wyznacza także normy żywieniowe. Utworzony został w 1963 roku w Warszawie.
Normy iżż publikowane są co kilka lat w zaktualizowanej wersji. Najnowsze normy ustanowione przez Instytut Żywności i Żywienia zostały opublikowane pod koniec grudnia 2017. W porównaniu z ostatnimi wydanymi normami iżż z 2012 roku zmieniło się kilka rzeczy. Zmienione zostały normy na potas, zalecenia na witaminy takie jak A, K, B3, B5 czy B6. Zmienione też zalecenia dotyczące błonnika oraz kwasów Omega-3. W normach iżż była także mowa o odsetku energii, jaka pochodzić powinna z węglowodanów czy też z białka. Odniesiono się również do kwestii spożycia ryb, która to kwestia od pewnego czasu staje się bardzo popularna.
Niewątpliwie praca Instytutu Żywności i Żywienia oraz publikowane przez nich normy są bardzo istotne. Bez nich ciężko byłoby się odnaleźć w wielu zdrowotnych kwestiach. W ten sposób łatwiej nam jest zadbać o nasze zdrowie.