Jaki olej – rybi czy lniany będzie zdrowszy?

0
51

Każdy dbający o zdrowe żywienie słyszał już o cholesterolu i kwasach Omega-3. Nie wszyscy wiedzą o związku zachodzącym pomiędzy nimi. Kwasy nienasycone obniżają mianowicie poziom cholesterolu w surowicy krwi. Poznajmy bliżej kwasy jednonienasycone i wielonienasycone.

Biorąc pod rozwagę zażywanie kwasów Omega-3 o szeroko poznanym i zbadanym oddziaływaniu na nasze zdrowie rozpatrujemy też kwestię, skąd wziąć kwas Omega-3 . Organizm ludzki, jak wiadomo, sam nie wytwarza kwasów Omega-3. Są natomiast zawarte w suplementach diety. Źródła kwasów nienasyconych, jedno- i wielonienasyconych, które już trochę znamy, są na pewno dwa zasadzie olej lniany oraz olej rybi. Które jest zdrowszy? Który mam wybrać?
Wybór oleju lnianego lub rybiego

Z jednej strony dietetycy próbują nas przekonać do oleju lnianego, zgodnie z badaniami słynnej niemieckiej lekarki doktor Budwigowej . Z drugiej jest silna grupa przekonanych do zdrowotnego działania kwasów pochodzących z oleju rybiego, głosząc wyższość zdrowego pokarmu z morza. Tak jak tran, czy algi – które potrafią czynić wiele dobrego dla zdrowia . Najważniejszą chyba kwestią w zdrowym podejściu do diety jest kryterium jakościowe oleju – nie tylko kryterium wyboru: olej rybi albo ze lnu – tylko jak czysty jest jako produkt dietetyczny, z jakich ryb, w przypadku oleju rybiego ważna rzecz to gatunek ryb. Jak wiadomo, są regiony morza bardzo zanieczyszczone, różni się też surowiec z rekina , dorsza od innych ryb.

W stosunku do oleju lnianego (i rzepakowego także) liczy się sposób tłoczenia – czy na zimno, oraz czy jest to pierwsze tłoczenie. Istotne jest też, oprócz renomy producenta, w jakich warunkach przechowywany jest produkt finalny. Bo olej może być najzdrowszy, ale nawet modyfikowany olej rybi albo superzdrowy olej lniany źle przechowywany zepsuje się i jest po prostu do wylania! Albo do smarowania furtki …

Ważne więc jest także że wchodząc do sklepu wybieramy ciemną szklaną butelkę z olejem rybim , a półka na której stoi (oby nie od wieków) jest nienasłoneczniona – to według mnie jest bardzo istotne.